Carnation IV greenhouse, blank
Price range: 4.099,00€ through 4.899,00€
- Glazing: 16 mm twin-wall sheets made of highly break-resistant polycarbonate
- Wide skylight with automatic window regulator
- Wide, split hinged door (lockable | 0.76 x 1.85 m), door hinge right
- Safe, sophisticated glazing technology without clips or plastic strips
- Sturdy basic construction with secure plug-and-screw connection technology
- H: 2.44
- B: 2.97
- L: 4.29
- Dachform: Gable roof
Description
Developed for passionate hobby gardeners, the Nelke greenhouse combines innovation and elegance to create the perfect environment for your plants. The aluminum construction of the Nelke is designed for exceptional stability and durability. Brackets and plastic strips were deliberately eliminated in order to not only preserve the aesthetic appearance, but also to strengthen the stability. The sophisticated ventilation of the Nelke is designed for efficiency. The generous, split hinged door allows convenient access, while the spacious roof window with automatic window regulator ensures optimum air circulation. A rear window with manual opener completes the effective ventilation system. Nelke not only offers you a greenhouse, but also a comfortable working height that allows you to garden in an upright position. From sowing to caring for your plants – the Nelke greenhouse is your reliable partner in every horticultural phase. The 16 mm ISO hollow chamber panels from the Nelke provide first-class insulation and create ideal conditions for your plants to grow, even in cooler temperatures. Customize your carnation according to your style. Choose between the colors “blank”, “fir green (RAL 6009)” and “anthracite grey (DB 703)” and give your greenhouse a personal touch. Nelke – your private garden space. Step inside and experience the joy of gardening on a new level.
Additional information
| Color | anthracite-grey, fir green, press blank |
|---|---|
| EAN | 4260120345399 |
| Hersteller | KGT GmbH |
| Product Series | Carnation IV |
| Länge | 4.29 |
| Breite | 2.97 |
| Höhe | 2.44 |
| Herkunftsland | Germany |
| Herstellergarantie | 15-year guarantee on construction and frame; 10-year guarantee against weathering of the twin-wall sheets |
| Oberflächenbehandlung | untreated |
| Materialdetailtyp | Aluminum |
| Aufbau/Montage | Plug-in/screw system |
| Material Haus | Aluminum |
| Auslieferungszustand | disassembled / kit |
| Außenmaß Breite (mm) | 2970 |
| Außenmaß Tiefe (mm) | 4290 |
| wall thickness | 16 mm |
| Dachform | Gable roof |
| Firsthöhe (mm) | 2440 |
| Seitenhöhe | 1,60 m |
| Tür | Divided revolving door (lockable) |
| Türhöhe | 2000 |
| Türbreite | |
| Grundform | 4-cornered |
| Produkttyp | Greenhouse |
| Nutzung | Gärtnern |
| Breite grob | mehr als 2.50 m |
| Länge grob | ca. 4 m |
Installation guide
Foundation plans
Guarantee declaration
You may also like…
-
Aluminum foundation frame Nelke IV
439,00€
Includes 19% MwSt.plus shippingDelivery Time: ca. 2-3 Wochen- press blank
- H: 0.1
- B: 2.97
- L: 4.29
-
Carnation IV table frame
329,00€
Includes 19% MwSt.plus shippingDelivery Time: not specified- press blank
- H: 0.05
- B: 0.63
- L: 4.29
-
Carnation IV planter
449,00€
Includes 19% MwSt.plus shippingDelivery Time: not specified- press blank
- H: 0.1
- B: 0.63
- L: 4.29
-
Suspended shelf Nelke IV
269,00€
Includes 19% MwSt.plus shippingDelivery Time: not specified- press blank
- H: 0.05
- B: 0.26
- L: 4.29

















